LęgiKury tej rasy zaczynają składać jaja już w szóstym miesiącu życia. Zależy to przede wszystkim od pory roku w jakiej się wyklują, od temperatury i od światła. Możemy manipulując tymi czynnikami w połączeniu z odpowiednim żywieniem stymulować nieśność.

"Czyste" rasowo kury są słabymi nioskami. Uzyskuje się od nich kilkanaście do kilkudziesięciu jaj. Powinny mieć one barwę kremową do jasnobrązowej. Czasami występują brązowe plamki. Niestety niektóre linie składają jaja o białej skorupie. Selekcja prowadzona przeze mnie dotyczy również tej cechy.

Wielkość jaj jest różna. Na zdjęciu obok widoczne są pierwsze zniesione jaja i kolejne przez tę samą kurę. Różnica w wielkości jest duża. Kolejne jaja są powtarzalne. Waga ich oscyluje w granicach 30 gramów. Jaja wybierane do wylęgu powinny być foremne bez żadnych wad.

Temperatury lęgu i klucia oraz wilgotności są takie jak u pozostałych ras drobiu. Z moich obserwacji wynika, że największy odsetek wylęgniętych jaj jest przy chowie naturalnym. Ohiki są trudnymi kurami, jeśli chodzi o lęgi. Występuje duży odsetek jaj niezapłodnionych.

Również procent prawidłowo wylęgniętych kurcząt jest niski. Przy lęgach naturalnych, w moim wypadku, był duży - około 80%. Kurczęta lęgną się 20.-21. dnia od rozpoczęcia inkubacji. Zdarzyło się kilkakrotnie, że lęgi następowały w 17-19 dniu. Niestety zdarzają się kurczaki z wadami wrodzonymi nie zawinione warunkami inkubacji.

         

Wylęgnięte kurczęta poddawane są zmodyfikowanemu
przeze mnie programowi profilaktyki chorób zakaźnych.
Są regularnie odrobaczane.
Mimo problemów związanych z odchowem, staram się
prowadzić szeroko rozumianą profilaktykę.


Znakowanie:
Jest to ważna czynność przy prowadzeniu racjonalnej pracy hodowlanej. Znajomość pochodzenia pozwala na kojarzenie w celu pozyskania żądanej cechy. Znakowanie uniemożliwia pomyłki związane z przypadkowością łączenia osobników w pary. Pozwala też na prowadzenie rodowodów poszczególnych linii hodowlanych.
Zakładanie obrączek (koguty nr 13, kurki nr 11) ze względu na nierównomierny wzrost kurcząt powinno być przeprowadzane od 2-3 miesiąca ich życia.   Kontakt:

Jarosław Mazur
Oleśnica, woj. dolnośląskie
ohiki@ohiki.pl

ZAKAZ KOPIOWANIA
Wszystkie artykuły i zdjęcia na tej stronie,
jako utwory wyrażone słowem (publicystyczne, naukowe)
i fotograficzne, są przedmiotem prawa autorskiego
i objęte ochroną ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - sprawdź »

Flag Counter